Zatepľovanie bytových domov z pohľadu hygieny a zdravia

Hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že zatepľovanie bytových domov je dôležité len z hľadiska úspory, jeho význam spočíva aj v zlepšení hygienických kritérií kladených na zateplenú budovu. Ak je totiž bytový dom nezateplený alebo zatepľovacie práce boli chybne vykonané, vzniká riziko ohrozenia ľudského zdravia.

Problémom je vysoká vlhkosť v bytových domoch

Obyvateľom bytových domov komplikuje život najmä vysoká vlhkosť. Tá je prítomná prevažne v nezateplených bytových domoch a spôsobuje problémy s tvorbou plesní a húb na stavebných konštrukciách i stenách interiéru. Príčinou vzniku môžu byť predovšetkým nefunkčné opláštenie budov, nevyhovujúca cirkulácia vzduchu, nekvalitná izolácia a nesprávne zateplenie bytového domu vrátane starých netesniacich okien.

Pozor na plesne, môžu spôsobiť zdravotné problémy

Na povrchu stien, kde dochádza k poklesu teploty majú plesne a huby ideálne podmienky na prežitie. Plesne môžu ale obyvateľom bytovky spôsobiť vážne zdravotné problémy. Pri ich dlhodobom pôsobení môžu nastať problémy so zápalom dýchacích ciest a očí, alergie, astma, kožné problémy ale aj bolesti kĺbov a reumatizmus. Najviac sú zraniteľné deti a starí ľudia, ktorí majú oslabenú imunitu.

Zateplenie bytových domov ochráni pred vlhkosťou a plesňami

Nevyhovujúce vnútorné prostredie bytového domu má tak negatívny dopad na zdravie svojich nájomníkov. Preto by mali byť hygienické a zdravotné podmienky vo vnútri budovy hlavným dôvodom na zmenu tepelnotechnických parametrov budovy. Jej zateplenie a výmena okien zníži nielen náklady na vykurovanie a predĺži životnosť o desiatky rokov, no zároveň obyvateľom bytov zaistí tepelné a akustické výhody.

Kvalitne a odborne zateplená budova, ktorá spĺňa zásady výmeny vzduchu, je prevenciou pri problémoch s tvorbou plesní. Pri zateplení sa zvyšuje povrchová teplota stien v interiéry a tým sa zabezpečuje nielen ochrana proti tvorbe nežiadúcich mikroorganizmov ale aj lepšia vnútorná klíma obytného priestoru. Zateplenie bytových domov zároveň poskytne nižšie tepelné náklady na vykurovanie v zime a ochranu pred prehrievaním v teplých letných mesiacoch.

pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk
Značky:, , , ,